Dzisiejsze święto 1 Maja to dzień absolutnie wyjątkowy dla Polski i jej obywateli. To właśnie dziś obchodzimy dwudziestolecie przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej — wraz z 9 innymi państwami członkowskimi: . Dzięki temu rozszerzeniu, Unia jako całość stała się największą gospodarką na świecie.
To dobra okazja do tego, by docenić zaangażowaniem naszych negocjatorów oraz poszczególnych rządów RP, które utorowały drogę do naszego członkostwa w europejskiej rodzinie.
Patrząc wstecz na te dwadzieścia lat, widzimy doskonale, jak członkostwo w UE pozytywnie wpłynęło na polskie społeczeństwo pod wieloma względami. Oto zaledwie kilka z nich:
Wzrost gospodarczy : Od momentu przystąpienia do UE w 2004 roku, polska gospodarka kwitnie. Dostęp do wspólnego rynku znacząco zwiększył handel, inwestycje, jak również możliwości zatrudnienia. Produkt Krajowy Brutto (#PKB) uległ podwojeniu, przekraczając 785 miliardów euro w 2023 roku. Warto podkreślić, że UE odegrała kluczową rolę w modernizacji naszej gospodarki i zwiększeniu naszej konkurencyjności, przygotowując grunt pod dalszy rozwój naszego kraju.
Fundusze spójności : Środki unijne były niezbędne w rozwoju infrastruktury Polski, od modernizacji dróg po rozwój sieci cyfrowych. Z pomocą ponad 100 miliardów euro z funduszy spójności zrealizowaliśmy kluczowe projekty, takie jak m.in. autostrada A2 czy metro warszawskie, poprawiając łączność i przyciągając globalne przedsiębiorstwa do naszej dynamicznej gospodarki.
Wymiana kulturalna : Członkostwo w UE umożliwiło Polakom korzystanie z edukacyjnych, zawodowych i kulturalnych możliwości w całej Europie. Warto wspomnieć tu o jednym z najbardziej popularnych przykładów takiej wymiany – już ponad 2 miliony Polaków skorzystało z programów #Erasmus+, rozszerzając swoje horyzonty i wspierając bardziej globalnie zaangażowane społeczeństwo.
Solidarność w działaniu : Jako członkowie UE, jesteśmy solidarni z naszymi europejskimi partnerami –szczególnie w czasach kryzysu, jak niedawna pandemia COVID-19 czy rosyjska agresja na Ukrainę. Współpraca w ramach UE, w tym inicjatywy dotyczące zamówień publicznych oraz koordynacja na granicach Unii, była kluczowa w kolektywnym radzeniu sobie z wyzwaniami pandemii.
Nasz głos w UE jest kluczowy, a nasze wkłady kształtują odporną i inkluzywną Europę. Niezależnie od tego, czy chodzi o działania na rzecz ochrony klimatu, walkę z pandemią, czy wspieranie współpracy badawczej, aktywne uczestnictwo w inicjatywach UE jest niezbędne dla naszego ciągłego postępu.
Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w UE życzymy Państwu wszystkiego co najlepsze!
Link do publikacji w języku angielskim: https://www.linkedin.com/posts/instytut-rozwoju-spraw-spo%C5%82ecznych_polandeu20-plineu-strongertogether-activity-7191486491552862208-P0uN?utm_source=share&utm_medium=member_desktop