Aktualności

powrót
news
24.04.2024

Komisja Europejska wszczyna śledztwo dot. chińskich praktyk w zakresie zamówień publicznych na wyroby medyczne

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie polityki prowadzenia zamówień publicznych na wyroby medyczne w Chinach podejrzewając, że Państwo Środka faworyzuje nieuczciwie krajowych dostawców. To pierwszy przypadek zastosowania nowego narzędzia w unijnym arsenale regulacyjnym, znanego jako Międzynarodowy Instrument Zamówień Publicznych (International Procurement Instrument – IPI).

Procedura została uruchomiona na wniosek Komisji, jednak już wcześniej napływały również skargi od europejskich firm. W orientacyjnym wykazie wyrobów objętych postępowaniem znalazły się urządzenia ortopedyczne, narzędzia dentystyczne, instrumenty weterynaryjne, sprzęt chirurgiczny i wiele innych.

Jeśli dochodzenie wykaże istnienie dyskryminujących przepisów lub praktyk na chińskim rynku zamówień publicznych, Komisja będzie miała prawo nałożyć sankcje – mogą to być konsekwencje finansowe, wykluczenie z przetargów UE lub łączne zastosowanie obu kar.

Komisja planuje również zaprosić Chiny do konsultacji w tej sprawie i do dostarczenia odpowiednich informacji unijnemu regulatorowi. Dane będą zbierane również za pośrednictwem państw członkowskich UE i firm działających w Unii.

Zgodnie z zasadami IPI, Komisja może wstrzymać dochodzenie i konsultacje w dowolnym momencie, jeśli Chiny podejmą działania naprawcze w celu wyeliminowania lub naprawienia restrykcyjnych przepisów lub praktyk, lub zobowiążą się do ich zakończenia w ciągu 6 miesięcy.

Proces dochodzenia i konsultacji ma być zakończony w ciągu 9 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 14 miesięcy w uzasadnionych przypadkach. Jeśli Chiny nie wprowadzą wymaganych zmian naprawczych, nałożone przez Komisję sankcje będą obowiązywać przez 5 lat.

Aby uzyskać więcej szczegółów, zapraszamy do zapoznania się z linkiem do strony KE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=OJ:C_202402973