Węgry szykują się do objęcia przewodnictwa w Radzie od 1 lipca pod kontrowersyjnym szyldem „Make Europe Great Again”, który niektórym może zabrzmieć znajomo…
Prezydencja zaprezentowała jako swój logotyp kostkę Rubika, uosabiający „esencję węgierskiego geniuszu”.
Po Hiszpanii i Belgii, Węgry jako ostatnie państwo członkowskie UE sprawujące przewodnictwo przez sześć miesięcy w ramach Trio, będą musiały zapewnić ciągłość prac w Radzie, we współpracy z nowo powołanym Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. W obliczu obecnych wyzwań – konfliktów, zagrożeń bezpieczeństwa, problemów migracyjnych i skutków zmian klimatycznych – prezydencja węgierska zamierza nadać priorytet kluczowym politykom i inicjatywom UE.
Węgry wskazały pewne priorytety w obszarze ochrony zdrowia na czas swojej nadchodzącej prezydencji, koncentrując się na zagadnieniach zdrowotnych w ujęciu strategicznym, a nie tylko na środkach legislacyjnych:
Zdrowie sercowo-naczyniowe wskazano jako kluczowy problem ze względu na jego znaczący wpływ na śmiertelność w UE. Węgry planują przedstawić dokument koncepcyjny i opracować plan działania na nadchodzącej konferencji.
Transplantacja narządów ma również być ważnym obszarem zainteresowania, także w kontekście ożywienia wcześniejszych planów działania w tym zakresie.
Zdrowie psychiczne, szczególnie w świetle ostatnich kryzysów globalnych, ma być przedmiotem kampanii społecznych a także konkluzji Rady.
Władze węgierskie zamierzają skanalizować dyskusje na temat nierozwiązanych dotychczas kwestii legislacyjnych, takich jak unijny pakiet farmaceutyczny, traktat pandemiczny i Europejska Przestrzeń Danych dotyczących Zdrowia, dążąc do osiągnięcia dalszych postępów w tym zakresie do 2025 roku. Uwaga zostanie również poświęcona bezpieczeństwu i higienie pracy, co odzwierciedla pełny program prezydencji opublikowany przez Węgrów.
Nadchodząca prezydencja Węgier w Radzie UE wzbudziła liczne obawy wśród europejskich polityków ze względu na spór Budapesztu z UE związany z praworządnością i demokratycznymi wartościami, bliskie związki z Moskwą, a także wcześniejsze starcia z Brukselą w sprawie niektórych polityk UE. Niektórzy eksperci obawiają się również, że Węgry mogą przedkładać swoje interesy narodowe nad jedność i neutralność UE podczas swojej prezydencji, co potencjalnie może wpłynąć na kluczowe decyzje polityczne i postępy legislacyjne w UE.
Czas pokaże, jak obietnice i plany prezydencji węgierskiej przełożą się na rezultaty.
Pełny program prezydencji jest dostępny tutaj: https://tiny.pl/djkmx