Recepta na przyszłość Europy w obliczu wyzwań społecznych, ekonomicznych i zdrowotnych po COVID-19 – pod takim hasłem odbyła się V edycja konferencji z cyklu The best way to predict the the future is to create it. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia, organizowanego przez Fundację Kulskich i Instytut Rozwoju Spraw Społecznych była Agencja Badań Medycznych. Dyskusja idealnie wpisała się w podjętą na gruncie Unii Europejskiej inicjatywę Future of Europe.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński, Minister Zdrowia dr n. ekon. Adam Niedzielski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Komitet ds. Pożytku Publicznego oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Konferencja odbyła się 24 listopada 2021 roku w Hotelu Sofitel Victoria Warszawa w formule hybrydowej. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną wydarzenie zostało zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego, co niektórym uczestnikom pozwoliło na udział zdalny.
W dyskusjach udział wzięli przedstawicieli polskich i europejskich instytucji publicznych, w tym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Agencji Badań Medycznych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Sejmu i Senatu, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komisji Europejskiej, a także ekspertów medycznych i systemowych, międzynarodowych partnerów Fundacji oraz przedstawicieli organizacji branżowych, sektora NGO oraz think tanków.
Przemówienia otwierające wygłosili Małgorzata Bogusz – Prezes Fundacji Kulskich oraz Prezes Instytutu Rozwoju Sprawa Społecznych, a także członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz dr hab. Radosław Sierpiński – Prezes Agencji Badań Medycznych i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych. Z kolei w ramach przemówienia honorowego został odczytany list wicepremiera Piotra Glińskiego przez Szymona Dziubickiego – dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Podczas konferencji zostały podjęte tematy dotyczące wyzwań stojących przed Europą i Polską oraz najbardziej optymalnych rozwiązań dla problemów, które uległy spiętrzeniu m.in. na skutek pandemii koronawirusa. Zebrani dyskutowali na temat międzynarodowych inicjatyw na rzecz odbudowy ekonomicznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Europy po COVID-19, a także na temat wpływu pandemii na zdrowie psychiczne i postawy społeczne młodych ludzi. Sporo uwagi zostało poświęcone Europejskiemu Planowi Walki z Rakiem jako odpowiedzi na zagrażające społeczeństwu onkologiczne tsunami. Decydenci i eksperci dyskutowali także o wyzwaniach związanych z leczeniem chorób cywilizacyjnych i rzadkich.