Zapewnienie nieprzerwanego dostępu do niezbędnych leków dla wszystkich obywateli UE jest sprawą najwyższej wagi. Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie UE, zmaga się z niedoborami leków, co spotęgowała pandemia COVID-19. Aby rozwiązać ten problem, władze UE umieściły to zagadnienie wysoko na liście priorytetów. Znaczenie #CriticalMedicinesAct, mającej na celu zmniejszenie zależności Unii od państw trzecich w zakresie leków o krytycznym znaczeniu, zostało również podkreślone w wytycznych politycznych Komisji Europejskiej na lata 2024-2029.
Wcześniej, aby znaleźć rozwiązanie problemu niedoborów leków, w styczniu 2024 roku powołano Sojusz ds. Leków Krytycznych (Critical Medicines Alliance, CMA). #CMA to platforma skupiająca kluczowych interesariuszy z państw członkowskich, odpowiednich gałęzi przemysłu, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickiego.
Dlatego z ogromną radością ogłaszamy, że niedawno Instytut Rozwoju Spraw Społecznych (IRSS) oficjalnie dołączył do Sojuszu ds. Leków Krytycznych.
To kolejne ważne osiągnięcie, rozpoczynające kolejny etap naszej działalności na poziomie UE W ramach naszych różnorodnych inicjatyw, warsztatów eksperckich i konferencji poświęconych kształtowaniu polityki zdrowotnej w Polsce i UE, konsekwentnie podnosiliśmy tę kwestię nie tylko z polskiej perspektywy, ale także z europejskiej.
Wierzymy, że Polska posiada niewykorzystany potencjał, by pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lekowe w Europie. Dlatego cieszy nas, że polski rząd również dołączył do Sojuszu, podkreślając swoje zaangażowanie w rozwiązywanie krytycznych potrzeb opieki zdrowotnej.
Śledźcie nasze kolejne aktualizacje dotyczące tej ważnej unijnej inicjatywy
#IRSS #ZdrowieOpieka #SojuszLekówKrytycznych #ŁańcuchDostaw #ZdrowiePuliczne