W kraju jest 49 ośrodków hematologicznych, na co składa się 17 klinik i 32 oddziały. Daje to liczbę 1510 łóżek i ponad 42 tysięcy hospitalizacji rocznie. Ośrodków przeszczepiających autologiczne krwiotwórcze komórki macierzyste jest 19 i wykonały one w 2022 roku 1101 przeszczepów auto-HSCT. Natomiast przeszczepów allogenicznych (15 ośrodków) wykonano w tym samym czasie 655.
Są to dane przedstawione przez prof. Ewę Lech-Marańdę (Konsultantkę krajową w dziedzinie hematologii i dyrektorkę Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie) na wrześniowej konferencji o hematoonkologii zorganizowanej przez IRSS.
„Od 2019 roku do 2023, czyli przez ostatnie 5 lat bardzo poprawił się dostęp do nowoczesnych terapii hematologicznych. Zrefundowano łącznie 75 nowych cząsteczkowych wskazań w 26 chorobach hematologicznych w tym między innymi terapie CAR-T na ostre białaczki limfoblastyczne. Obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne dla chorych hematologicznych. To jest spowodowane z jednej strony zwiększoną zapadalnością na te nowotwory. Chociaż w zasadzie wszystkie nowotwory krwi to są choroby rzadkie czy ultra rzadkie, ale również dynamicznie rozwijają się metody diagnostyczne i lecznicze w ostatnich latach, co pozwala też na wykrycie choroby nowotworowej na wczesnym etapie. Dostęp do nowoczesnych leków umożliwia wydłużenie życia. To wszystko składa się na ten wzrost zapotrzebowania na świadczenia w obszarze hematologii” – zreferowała prof. Ewa Lech-Marańda.
Na koniec profesor przedstawiła także konsultowany publicznie już od roku projekt Krajowej Sieci Hematologicznej – powinna ona znacznie poprawić dostęp pacjentów do diagnostyki, do leczenia przeciwnowotworowego, zwiększyć wykrywalność i właściwą kwalifikację. Pozwoli to na wydłużenie 5-letnich przeżyć pacjentów i pełne skorzystanie z nowych refundacji, które mają miejsce w ostatnich latach.
#hematoonkologia #irss #chorobyrzadkie