Instytut

Instytut Rozwoju Spraw Społecznych

Obywatelski think-tank, który jest miejscem pogłębionej debaty, opracowywania analiz, formułowania propozycji rozwiązań i wymiany poglądów między wieloma środowiskami.

Koncepcją leżącą u podstaw stworzenia Instytutu pozostaje analizowanie zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej.

Instytut powołaliśmy w trakcie pandemii COVID-19 jako odpowiedź na nieznane dotychczas wyzwania i zmieniającą się rzeczywistość. W kształtującym się nowym porządku trzeba zupełnie inaczej niż dotychczas myśleć o ochronie zdrowia i związanych z nią rozwiązaniach systemowych.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu współpracujących z nami ekspertów, animujemy debatę publiczną i tworzymy nowoczesną płaszczyznę do dyskusji o zdrowiu publicznym, polityce społecznej, polityce zdrowotnej, innowacjach, badaniach i rozwoju, polityce senioralnej i demografii.

Na współczesne wyzwania staramy się patrzeć nie tylko interdyscyplinarnie, ale i z perspektywy międzynarodowej. W naszej codziennej pracy na bieżąco analizujemy propozycje i mechanizmy wdrażane w Polsce, krajach Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do regularnego zapoznawania się z naszymi analizami, raportami oraz wnioskami z organizowanych przez nas konferencji i debat.

Kluczowe kategorie badań i analiz prowadzonych przez IRSS

zdrowie publiczne
gospodarka i rozwój
demografia i procesy ludnościowe
nauka i nowe technologie

Cel

Celem działań IRSS jest budowanie holistycznej i inkluzywnej platformy do merytorycznej debaty publicznej, której efekty (raporty, analizy, rekomendacje sektorowe, kompilację najlepszych międzynarodowych praktyk) stanowić będą realne wsparcie dla administracji publicznej i sektora NGO w procesie umacniania strategicznych interesów Polski na płaszczyźnie międzynarodowej. Działania Instytutu realizowane będą na marginesie polskich i europejskich procesów polityczno-gospodarczych, efektywnie umacniając potencjał tzw. miękkiej siły (Soft Power) Polski w bilateralnych i multilateralnych relacjach.

Misja

Misją IRSS jest dostarczanie decydentom przekrojowych materiałów analitycznych poprzez zaangażowanie w dyskurs publiczny szerokiego grona liderów opinii, ekspertów sektorowych, przedstawicieli strony społecznej (pracowników, pracodawców etc.) a także mediów i przedstawicieli administracji publicznej - zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Skład fundacji

Małgorzata Bogusz – Prezes Zarządu, Fundator

Jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego – organu doradczego i opiniodawczego Unii Europejskiej, w kadencji 2020-2025.

Małgorzata posiada bogate, kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów z obszaru doradztwa strategicznego, współpracy z administracją rządową, działań z obszaru polityk publicznych (Public Policy) oraz realizacji szeroko zakrojonych kampanii społecznych, edukacyjnych i świadomościowych. Od kilku lat realizuje ponadto szereg inicjatyw i programów w ramach działalności pozarządowej, kierując zarządem Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich. Małgorzata Bogusz, posiada ponadto wieloletnie doświadczenie we współpracy z firmami z sektora farmaceutycznego, finansowego, energetycznego i innych aktorów krytycznych z punktu widzenia międzynarodowych interesów gospodarczych Polski. Małgorzata Bogusz pracowała również jako dziennikarz prasowy i radiowy, publikując m.in. w Rzeczpospolitej, Newsweek Polska, Newsweek International (Nowy Jork), Polityce, Twoim Stylu oraz Super Expressie. W przeszłości związana również z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową jako communication adviser.