Aktualności

powrót
news
15.11.2024

Ekspercka dyskusja nad wprowadzeniem pierwszej terapii leczenia ataksji Friedricha (FA), unaoczniła problem leczenia dzieci, które ze zdiagnozowaną chorobą są pod opieką polskich ośrodków neurologicznych

Dotychczasowe badania pokazują, że wcześniejsze rozpoczęcie terapii omaweloksolonem prowadzi do lepszych wyników. Pacjenci, którzy zaczęli leczenie wcześniej, uzyskiwali poprawę w dłuższym okresie. To obecnie pierwsza i jedyna terapia, która spowalnia postęp choroby. W lutym 2024 omaweloksolon do stosowania w leczeniu FA dopuściła Europejska Agencja Leków po tym, jak rok wcześniej został zarejestrowany przez FDA.

Prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska (Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) podała przykład jej ośrodka w którym jest dziewięcioletnia pacjentka z FA. Jako problem wskazała kwestię tego, co zrobić z dziewięciolatką, ponieważ lek nie jest zarejestrowany dla najmłodszych dzieci. Dziewczynka ta jest jeszcze w dobrej formie i mogłaby najbardziej z leczenia skorzystać. Podkreśliła, że nie można u niej zastosować Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL), ponieważ jest w wieku poza Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL).

Także prof. Barbara Steinborn (kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu) opisała dwoje pacjentów – siedmioletniego zdiagnozowanego kilka tygodniu temu oraz czternastoletniego, który po zgodzie komisji bioetycznej w sierpniu 2024 r. rozpoczął leczenie. Rodzice chcą leczyć także młodsze dziecko, jednak w jego przypadku uzyskania RDTL wydaje się bardzo mało prawdopodobne, a najbliższy ośrodek w którym są badania kliniczne z udziałem dzieci, jest w USA. Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” dr n. med.  Marek Migdał podkreślił, że obecna postać oraz doza leku nie jest dostosowana dla małych dzieci. Trwa badanie kliniczne z udziałem pacjentów w wieku od 2. do 15. roku życia, które ma się skończyć planowo dopiero w 2027 r.

#irss #chorobyrzadkie #ataksjafriedreicha #FA