O walce z nadużywaniem nikotyny mówił prof. Marek Postuła, kierownik pracowni farmakogenomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Długowieczności. “Powinniśmy patrzeć na na to, co się dzieje na świecie, przede wszystkim w zakresie reagowania na nikotynizm dzieci i młodzieży”. Ekspert podkreślił, że to się musi zmienić, skoro wszystkie kraje UE są zobowiązane do 2040 roku ograniczyć palenie tytoniu do 5 proc. dorosłej populacji, jak dotąd udało się to jednak tylko Szwecji. “Polska ma ten wskaźnik na poziomie 30 proc. (…) wiele produktów dostępnych na naszym rynku zawiera nikotynę i są inicjacją nikotynową młodzieży.
Musimy pomyśleć o rozwiązaniach przede wszystkim ekonomicznych. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne wielokrotnie w wytycznych, chociażby prewencyjnych, jednoznacznie podkreślało to, że tylko ekonomia zmusi nas do rzucenia palenia … Też polityka podatkowa jest bardzo niekonsekwentna, ponieważ te produkty bardzo często mają zdecydowanie niższe obłożenie podatkowe”.
Konferencja „Droga do Prezydencji: Profilaktyka i zdrowie publiczne w programie polskiej prezydencji w Radzie UE” odbyła się w grudniu ubiegłego roku.
#RadaUE #ZdrowiePubliczne #UniaEuropejska #OchronaZdrowia #PrezydencjaUE2025 #TransformacjaCyfrowa #Zdrowie #Polska #BezpieczeństwoEuropo