Aktualności

powrót
news
21.10.2024

Podczas ostatniego spotkania eksperckiego poświęconego Ataksji Friedreicha prof. Alina Kułakowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego zauważyła, że wprowadzenie pierwszego leku, który wpływa na przebieg choroby, spowoduje, iż pacjentów z FA będziemy rozpoznawać więcej

Prof. A. Kułakowska podkreśliła, że w jej ośrodku nie było pod opieką żadnego chorego z FA, jednak w tej chwili jest już pacjent, który otrzymał we wrześniu 2024 r. lek w ramach RDTL. Osoba ta ma 19 lat, jest z woj. podlaskiego.

Podobnym spostrzeżeniem podzieliła się dr n. med. Anna Sobańska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (należy do zespołu w ramach Europejskiej Sieci Chorób Rzadkich w IPiN). Również zauważyła, że nowe wyzwanie jakie się pojawia, to dotarcie do chorych, którzy mają rozpoznane FA, ale nie wiedzą, iż mogą otrzymać leczenie. Podała przykład pacjentki z FA na wózku, która poinformowała, że ma dwie siostry przebywające w Domu Pomocy Społecznej. Poruszyła także m.in. temat diagnozowania genetycznego osób z grupy ryzyka, bezobjawowych i potencjalnego ich leczenia. Kwestię wagi skutecznej diagnostyki FA w sytuacji, w której pojawiła się pierwsza terapia, podkreśliła także prof. Justyna Paprocka, Konsultant krajowa w dziedzinie neurologii dziecięcej.

#irss #chorobyrzadkie #ataksjafriedreicha #FA