Aktualności

powrót
news
03.12.2024

Są takie obszary telemedycyny, w których Polska może pochwalić się unikatowymi rozwiązaniami. „Zostaliśmy pierwszym państwem na świecie, które sfinansowało rehabilitację hybrydową pacjentów kardiologicznych”

Na całym świecie problemem jest narastająca epidemia niewydolności serca – obecnie mamy w europie około 12 milionów pacjentów z problemami kardiologicznymi, z czego około półtora miliona mieszka w Polsce. Jest to najczęstsza i najbardziej kosztowna przyczyna hospitalizacji, a przeżycie 5-letnie jest mniejsze, niż przeżycie np. z nowotworem płuc – mówił podczas prezentacji prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz z Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji ds. e-Zdrowia, Telemedycyny i Sztucznej Inteligencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– Zaledwie kilkanaście procent pacjentów w Europie ma szansę na rehabilitację kardiologiczną. Odpowiedzią na ten problem jest rehabilitacja w domu i użycie telemedycyny. W Polsce została wprowadzona do standardów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Za tym poszły, o dziwo, rozporządzenia ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W całej Europie zrobiła to jedynie Polska – zostaliśmy pierwszym państwem na świecie, które sfinansowało rehabilitację hybrydową. Pozwala nam to rehabilitować pacjenta, który jest w dowolnym miejscu na świecie. Jest to modelowy przykład wdrażania telemedycyny, który możemy też pokazywać w Europie.

Prezentacja prof. Ryszarda Piotrowicza miała miejsce podczas listopadowej konferencji „Droga do prezydencji: Cyfrowa transformacja w medycynie i ochronie zdrowia” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Organizatorem był Instytut Rozwoju Spraw Społecznych.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

#PrezydencjaUE2025 #RadaUE #TransformacjaCyfrowa #ZdrowiePubliczne #UniaEuropejska #OchronaZdrowia #Polska