Projekty

powrót

Zdrowa Przyszłość, Polski Ład, KPO – kluczowe inicjatywy dla wzmocnienia systemu ochrony zdrowia w Polsce

„Zdrowa Przyszłość, Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy – kluczowe inicjatywy dla wzmocnienia systemu ochrony zdrowia w Polsce” – pod takim hasłem 27 lipca 2021 roku odbyła się czwarta edycja konferencji z cyklu The bestway to predict the thefutureis to createit. Wydarzenie zostało zorganizowane przez  Instytut Rozwoju Spraw Społecznych oraz Fundację Kulskich. Partnerem instytucjonalnym konferencji była Agencja Badań Medycznych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Minister Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Konferencja odbyła się w studiu multimedialnym w hotelu SOFITEL Warsaw Victoria w formule hybrydowej. 

W gronie mówców i panelistów znaleźli się przedstawiciele rządu (w tym z Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Finansów), naczelnych  organów administracji publicznej, naukowcy-klinicyści, eksperci systemowi, a także reprezentanci sektora farmaceutycznego. 

– Gdy w 2019 roku inaugurowaliśmy cykl naszych konferencji w Waszyngtonie, nikt nie spodziewał się, że w ciągu 2 lat nasze życie wywróci się do góry nogami w tak radykalny sposób i tak nagle. Dla wielu z nas dzisiejsza konferencja to także jedna z pierwszych okazji do spotkania się „na żywo” w szerszym gronie przyjaciół i partnerów biznesowych, a także jedna z wciąż niewielu okazji do bezpośredniej dyskusji” – mówiła podczas otwarcia konferencji Małgorzata Bogusz, prezes Fundacji Kulskich, szefowa Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych i członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w kadencji 2020-2025.

 – Szanowni państwo, niezwykle miło mi jest współuczestniczyć w tej ważnej konferencji. Miło mi jest ją otworzyć i spotkać się z państwem w takiej hybrydowej formie. Spotkać znajome twarze, a przede wszystkim podyskutować o ważnych tematach. Myślę, że ten slogan, który otwiera tę dzisiejszą konferencję, mówiący o „Polskim Ładzie”, o środkach z KPO, przede wszystkim o istotnych dla sektora ochrony zdrowia kwestiach, to tak naprawdę inicjatywa nas wszystkich. Myślę, że to, że zdrowie znajduje się w priorytetach Unii Europejskiej, w priorytetach KPO, stanowi tak naprawdę przyczynę do dyskusji jak powinniśmy te pieniądze spożytkować” – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie dr hab. Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych. 

– Trwająca pandemia unaoczniła konieczność efektywnego adresowania pozaepidemicznych potrzeb naszych pacjentów, które kumulują się w postaci tak zwanego długu zdrowotnego. Głęboko liczę na to, że wdrażane obecnie programy rządowe, takie jak Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy czy różnego rodzaju rozwiązania w zakresie polityki publicznej MZ, pozwolą w efektywny sposób zaadresować priorytetowe potrzeby sektora ochrony zdrowia – tymi słowami minister zdrowia dr n. ekon. Adam Niedzielski zwrócił się do uczestników konferencji w liście odczytanym przez prezesa Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosława Sierpińskiego. 

Zebrani dyskutowali na temat znaczenia Polskiego Ładu dla zdrowia Polaków, możliwych scenariuszy rozwoju systemu ochrony zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a także wniosków wyciągniętych z pandemii koronawirusa i sposobów przygotowania się na kolejne takie wyzwania. 

– Pacjent onkologiczny to inne emocje. Tam chodzi o życie i kolejną szansę, którą wprowadza nowa technologia farmakologiczna, czasem bardzo droga. Nie chcę wchodzić w te niuanse, bo nie mi decydować, komu dać i przedłużyć tę szansę, a komu powiedzieć: „Niestety, stoję przed murem, niczego więcej zrobić nie możemy”. Pacjent kardiologiczny jest teoretycznie w lepszej sytuacji, bo jego terapie są na dzień dzisiejszy dużo tańsze, ale jednocześnie skala tych terapii powoduje, że to są ogromne pieniądze z budżetu państwa i rozumiem ten dylemat rządzących – stwierdził podczas konferencji kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA prof. Robert Gil. 

Sporo uwagi uczestnicy konferencji poświęcili również walce z chorobami cywilizacyjnymi i spłacaniu długu zdrowotnego wygenerowanego przez COVID-19, a także procesowi refundacyjnemu i nowoczesnym lekom. 

– Ustawa refundacyjna to generalnie dobra ustawa. W odniesieniu do naszych poprzedników to najlepsza ustawa, jaką przyjęli. Było szereg możliwości, aby te ceny leków w Polsce były możliwie jak najlepsze z punktu widzenia płatnika. Oczywiście jest wiele różnych problemów, bo to jest także kwestia pewnej odwagi w dopuszczaniu nowych terapii, które są niezwykle kosztowne. Tu chcę pochwalić resort zdrowia, że w ciągu tych ostatnich lat rzeczywiście odważnie są te decyzje podejmowane, co podkreśla wiele środowisk pacjenckich one są tutaj najbardziej obiektywne – przekonywał przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia dr Tomasz Latos. 

– Ale jest też tak, że wobec rozwoju, nowych leków i kosztów z tym związanych finansowanie ochrony zdrowia – jakie by ono nie było – nigdy nie nadąży za kosztami tych nowych, różnych terapii,a jednocześnie też trzeba podchodzić do wszystkiego rozsądnie i sprawdzać skuteczność tych terapii. O tym też mówił podczas konferencji pan profesor Łukasz Szumowski – dodał dr Tomasz Latos. 

Decydenci i eksperci dyskutowali również o bezpieczeństwie zdrowotnym Polaków i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z wydarzenia.